Promocja sklepu internetowego – 7 wskazówek

Obrazek do artykułu na temat promocji sklepu internetowego

Istota sukcesu sklepów internetowych tkwi w dotarciu do potencjalnego nabywcy, w czym pomocny jest marketing i reklama. Wielkie korporacje inwestują duże pieniądze, by w odpowiedni sposób wypromować swoje sklepy. Są oczywiście jednak tańsze sposoby i w tym przypadku tańsze nie znaczy gorsze. Jednak sama promocja jakiegokolwiek sklepu jest procesem czasochłonnym i trudnym. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i obserwować rynek i szukać jak najlepszych sposobów dotarcia do swoich klientów.

  1. Załóż konta w social media

Promocja w social media to nieodłączny element dzisiejszego życia. W zależności od tego czym się interesujesz i jakie oferty masz do zaoferowania, powinieneś przemyśleć, które z kanałów najlepiej wpasują się w Twoją branżę. Wybierz te najbardziej przydatne, które rzeczywiście pomogą Ci w promocji sklepu, takich jak na przykład Facebook. Dzięki temu będziesz mógł wklejać linki do swoich artykułów i łatwiej znajdziesz potencjalnych klientów. Każdy portal społecznościowy możesz przeznaczyć dla konkretnej grupy wiekowej. To sprawi, że łatwiej i szybciej trafisz do osób, które miałby przeczytać Twój artykuł.

  1. Porównywarki cenowe

Jeżeli Twoim zadaniem i celem jest konkurowanie ceną, to porównywarki cenowe są idealnym sposobem na promocję Twojego sklepu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta właśnie z tego typu rozwiązań przy wyborze artykułów. Porównywarki zapewniają sklepom dodatkowy ruch z wyszukiwarek. Gdy będziesz rozważał taką opcję, musisz zastanowić się czy skupisz się na jednej większej porównywarce, czy Twoje artykuły jednak mają się znaleźć w kilku mniejszych. Pamiętaj jednak, że ta forma promocji działa, gdy masz naprawdę konkurencyjną cenę. W innym przypadku działa na Twoją niekorzyść. Musisz też wziąć pod uwagę, że porównywarki cenowe liczą sobie prowizje. Dlatego weź to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji, żeby zarobić naprawdę interesującą Cię kwotę, a nie tylko mieć minimalny zysk.  

  1. Google AdWords

Kolejną formą promocji Twojego sklepu internetowego może być korzystanie z płatnej reklamy w Google AdWords. Jest to bardzo dobra forma promocji Twojego sklepu i artykułów o ile oczywiście możesz sobie na taką pozwolić. Wymaga to jednak nieco nakładów finansowych. Reklama w Google może mieć różne formy. Jedną z popularniejszych są linki sponsorowane, które wyświetlają się w wyszukiwarce na pierwszych trzech pozycjach. Oczywiście nie możesz zapomnieć o dobraniu fraz, które w łatwy i szybki sposób sprawią, że Twój produkt bądź też sklep zostanie szybko odnaleziony.

  1. SEO

To jeden z ważniejszych elementów promocji sklepu internetowego. Powinieneś od samego początku zabrać o dobrą optymalizację sklepu pod kątem wyszukiwarki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby opisy produktów były unikatowe i wyjątkowe, dlatego nie kopiuj ich od innych. W opisach używaj słów kluczowych w opisie i zadbaj o jak najbardziej szczegółowy opis produktu czy zdjęcia. Musisz pamiętać również, że Twoi klienci w dużej mierze mogą korzystać z urządzeń mobilnych, dlatego musisz zadbać, żeby Twoja strona internetowa była responsywna.

  1. Banery reklamowe

Możesz umieścić ciekawe banery reklamowe Twojego sklepu w różnych serwisach, w których występują Twoi potencjalni klienci. Jest to w miarę niedrogi sposób na wypromowanie się i zaistnienie w branży. Możesz również spróbować banery reklamowe na swojej stronie internetowej, jednak musisz pamiętać, by było ich w miarę mało. Pamiętaj, że Twoja strona internetowa musi być czytelna i przejrzysta.

  1. Współpraca z influencerami

Bardzo modnym i dobrym sposobem na wypromowanie sklepu jest nawiązanie kontaktu ze znanymi osobami. Poszukaj odpowiednich do tego osób, najlepiej lubianych przez społeczeństwo, które są w jakimś stopniu związane z Twoimi artykułami, które oferujesz. Najczęstszym sposobem reklamy i promocji stron internetowych, jest zaproponowanie produktu do przetestowania czy też do użytku stałego w zamian za recenzję i wyrażenie opinii o danym produkcie. Możesz również spróbować nawiązać współpracę z bloggerami, gdzie będą wystawiać opinię o Twoich artykułach.

  1. Allegro i inne serwisy umożliwiające sprzedaż produktów lub publikowanie ogłoszeń

Tworząc strategię sprzedaży, oprócz własnego sklepu, należy rozważyć także inne kanały takie jak np. Allegro. Jest to możliwość pozyskania w łatwy sposób nowych klientów i nie musisz przy tym inwestować w pozyskanie ruchu. Jednak najważniejszą wartością dla Twojego e-sklepu będzie możliwość przemycenia komunikatu reklamowego bezpośrednio z produktami wysyłanymi do klientów. W ramach zachęty i pokazania ludziom, że masz też sklep internetowy, możesz wprowadzić kody rabatowe przy zakupach, które będą mogli zrealizować tylko na stronie internetowej. Kolejnym kanałem sprzedaży może być platforma OLX, serwisy ogłoszeń lokalnych, grupy w social media z ogłoszeniami itp. Często bez żadnych problemów możesz udostępnić swoje produkty, jak również w opisie wstawić link do swojej strony internetowej, co sprawi, że potencjalni klienci z ciekawości odwiedzą Twoją stronę.

 

Istnieje mnóstwo sposobów jak wypromować sklep internetowy. Nie ma jednego uniwersalnego planu. Wszystko zależy od tego, jak chcemy to zrobić i ile pieniędzy na to przeznaczyć. Musisz pamiętać, że bardzo ważne jest budowanie pozytywnej opinii o swoim sklepie, ale jak to zawsze bywa, trzeba być cierpliwym i zdeterminowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top