7 cech dobrego bloga

blog

Nie można stworzyć jednej, uniwersalnej recepty, która mogłaby pomóc w stworzeniu tego najlepszego i jedynego bloga. Wpływ na to ma bardzo dużo czynników, gdzie większość z nich nie jest uzależniona od nas. Tak samo nie wiadomo, co miałoby być wyznacznikiem najlepszej pozycji. Dla niektórych oczywiście z pewnością liczba lajków czy komentarzy, natomiast dla innych to może być coś zupełnie innego. Wszystko zależy tak naprawdę od Nas samych. Blogowanie to długodystansowy proces, który wymaga włożenia dużo serca, poświęcenia, zaangażowania, jak również Twojej osobowości i ogromu czasu. Samo stworzenie bloga, jako strony, na dowolnej platformie zajmie Ci tak naprawdę parę minut. Natomiast jego rozwijanie, prowadzenie i wybicie się w sieci zajmuje już znacznie więcej czasu, można tu mówić o miesiącach, a nawet i latach pracowania nad nim.

 

  1. Nie bądź anonimowy.

Anonimowość nie pomaga w zdobywaniu czytelników. Najlepszym rozwiązaniem jest pokazanie siebie, jako osoby. Ludzie, którzy będą czytać Twojego bloga muszą mieć świadomość tego kim jest osoba, która do Nich pisze. Dużo lepiej odbierany jest blog, który, przynajmniej oficjalnie, prowadzi konkretna osoba.

 

  1. Publikuj posty regularnie.

NIe ma nic gorszego, niż blog, który swojego ostatniego wpisu doczekał się, na przykład, ponad pół roku temu. Jeżeli już zdecydujemy się na stworzenie własnego bloga, to musimy pamiętać o tym, żeby posty były publikowane regularnie. To spowoduje, że poprawi się jego pozycjonowanie i Twoi czytelnicy będą wiedzieć, że prowadzi ten blog osoba z pasją, której zależy.

 

  1. Używaj zdjęć i formatowania.

Sam tekst jest bardzo trudny w odbiorze, dlatego musisz pamiętać, żeby urozmaicić swoim czytelnikom czytanie Twoich artykułów. Tym samym łatwiej będzie je znaleźć w wyszukiwarce, co pozytywnie wpłynie na ilość nowych odbiorców. Nie możesz też zapominać o formatowaniu tekstu, żeby idealnie prezentował się na Twojej stronie. Pamiętaj o akapitach, podtytułach, pogrubieniach czy podpunktach, wtedy przyjemniej i łatwiej będzie się go czytać. Wiele osób przed samym przeczytaniem artykułu szybko skanuje go wzrokiem, dlatego jest to bardzo ważne. I pamiętaj, formatuj tekst, żeby był przejrzysty i posiadał dużo dodatkowych źródeł.

 

  1. Pisz na tematy, które Cię interesują.

Nie ma nic gorszego niż pisanie na temat, który kompletnie odbiega od Twojej osoby albo taki, którego w ogóle nie rozumiesz. Proste teksty są lepiej odbierane. Artykuły specjalistyczne powinniśmy zostawić firmom, które się tym zajmują. Co oczywiście nie zmienia faktu, że Twoje artykuły powinny być wysokiej jakości, dlatego warto dużo pracy poświęcić na ćwiczenie i wdrażanie się w każdy temat.

 

  1. Załóż inne media społecznościowe.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojej strony na przykład na Facebooku, warto ją założyć. Będziesz mieć możliwość udostępniania tam treści bądź też linków, które są bezpośrednio powiązane z Twoim blogiem. W ten sposób również jest spora możliwość na szybki wzrost Twoich czytelników i jednocześnie będziesz mieć z Nim kontakt cały czas. Zastanów się w jaki sposób będziesz chciał promować swój post, żeby trafić do dużej ilości czytelników.

 

  1. Uważaj na ilość słów i ich przejrzystość.

Jak długi powinien być tekst publikowany na blogu? Okazuje się, że im więcej napiszemy, tym lepiej. Ale za dużą ilością tekstu musi iść jakieś przesłanie i wiedza na dany temat. Musisz pamiętać, że Twoje teksty w dużej mierze będą porównywane z podobnymi, które występują w sieci. Dlatego nie możesz pozwolić sobie na to, że przez swoje zaniedbanie stracisz czytelników. Musisz przekazywać im wiedzę praktyczną i przydatną. Sam tekst musi być przejrzysty i zrozumiały. Dlatego najlepiej, jak skupisz się na krótkich zdaniach, które nie rozciągają się na kilka linijek.

 

  1. Jakość tekstu powinna inspirować.

Pamiętaj, że podczas pisania tekstu na blog musisz wziąć pod uwagę, że inni będą go czytać. Czasami zdarzy się na pewno, że Twój artykuł będzie służył jako pomoc naukowa czy też podstawy, do powstania tekstu o podobnej tematyce, dlatego informacje w nim zawarte muszą być sprawdzone i rzetelne. Im bardziej tekst jest inspirujący i będzie pokazywał nowe możliwości myślenia, tym większe są szanse, że czytelnicy uznają go za wartościowy i będą przekazywać go dalej, a popularność Twojego bloga wzrośnie. Dlatego zastanów się zawsze parę razy co chcesz przekazać.

 

Żaden blog nie wypromuje się sam w sieci. Musisz włożyć dużo pracy w jego powstanie, zainteresowanie nim innych oraz treści, które się na nim znajdują. Niestety nie będzie tak, że jednym artykułem zgromadzisz rzeszę fanów. Do tego potrzeba czasu i cierpliwości. Szybciej będziesz w stanie pozyskać krytyków, niż zwolenników swojej pracy. Dlatego musisz pamiętać, żeby się nie poddawać i dalej robić to, co kochasz! Pamiętaj, że każdy zaczynał od zera. Wystarczy chcieć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top