Migracja WordPressa na nową domenę

WordPress logotyp

Rozwijając swoją markę internetową może pojawić się potrzeba rebrandingu. Czasami zmieniamy nazwę naszej działalności, innym razem chcemy zacząć być rozpoznawanym pod naszym nazwiskiem – lub na odwrót – utworzyć nazwę firmy zamiast nazwiska.

 

We wszystkich powyższych przypadkach pojawia się przeróżne pytania:

Ale co zrobić z moją stroną internetową i domeną? Czy muszę tworzyć moją stronę od nowa i dodać ponownie wszystkie treści? A co z linkowaniem i SEO?

 

Na szczęście zmiana domeny pod którą chcemy być znani w Internecie to żaden problem i można tego dokonać w całkiem prosty sposób.

 

Zanim zaczniesz, trzeba podkreślić, że proces przejścia na nową domenę tymczasowo wpłynie na ranking wyszukiwarek, ponieważ Google i inne wyszukiwarki muszą mieć czas na dostosowanie się do zmian. Wpłynie to również tymczasowo na ruch organiczny z wyszukiwarek. To całkowicie normalne i dzieje się tak w przypadku wszystkich witryn, które przełączają się na nową domenę.

 

Można jednak radykalnie zmniejszyć negatywne efekty migracji dla SEO. Pokażę Ci jak to osiągnąć za pomocą odpowiednich przekierowań 301 i innych technik.

 

Poradnik ten dotyczy stron założonych na WordPressie. Aby łatwiej rozróżnić starą domenę i nową domenę, tę pierwszą będę nazywał StaraDomena.pl, a tę drugą NowaDomena.pl.

 

Zakładam też, że posiadasz dostęp do swojego konta hostingowego i wiesz jak obsłużyć je za pomocą panelu admina. Jeżeli w panelu nie ma wbudowanego menadżera FTP z interfejsem webowym będziesz też musiał wiedzieć, jak korzystać z FTP. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z administratorem Twojego hostingu – na pewno Ci pomoże.

 

Zanim cokolwiek zrobisz, utwórz kopię zapasową swojej strony (pliki strony oraz jej baza danych). Możesz to zrobić za pomocą darmowych wtyczek jak BackWPup lub Backup & Restore to Dropbox. Być może w Twoim planie hostingowym zawarta jest automatyczna kopia zapasowa. Jeżeli nie wiesz – zapytaj swojego administratora hostingu.

 

Po utworzeniu pełnej kopii zapasowej Twojej witryny można rozpocząć proces migracji domeny. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę Duplicator. Po aktywacji wtyczka dodaje pozycję menu Duplicator w kokpicie WordPress. Kliknij w menu Duplicator, a następnie w przycisk ‘Create New”, aby utworzyć nowy pakiet.

Kliknięcie przycisku rozpocznie proces powielania, a wtyczka poprosi o podanie nazwy pakietu. Domyślnie będzie używać nazwy witryny z prefiksem daty, ale możesz nadać jej dowolną nazwę. Wtyczka rozpocznie tworzenie archiwum zip twojej bazy danych WordPress i wszystkich twoich plików. Może to zająć trochę czasu w zależności od tego, ile masz zawartości. Po zakończeniu procesu zostaniesz przeniesiony do ekranu zduplikowanych pakietów. Pobierz zarówno pakiet, jak i pliki instalacyjne na Twój komputer.

 

Następnie musisz otworzyć swój program FTP i połączyć się z serwerem, do którego podpięta jest nowa domena. Upewnij się, że katalog główny lub katalog, w którym chcesz skopiować swoją witrynę jest całkowicie pusty. Prześlij plik installer.php i archiwum zip do nowej witryny. Po załadowaniu plików po prostu uruchom installer.php w przeglądarce internetowej. Możesz uzyskać do niego dostęp, wchodząc na stronę http://NowaDomena.pl/installer.php

Następnie zainstaluj duplikat swojej strony WordPress z pakietu utworzonego przez Duplicator. Instalator poprosi o podanie informacji o bazie danych dla nowej witryny i zaznaczenie pola wyboru “Table removal”. Upewnij się, że używana baza danych jest pusta i nie zawiera żadnych danych, których potrzebujesz później.

 

Następnie kliknij przycisk „Uruchom instalację”. Skrypt instalatora duplikatora wyodrębni pakiet zip, zainstaluje bazę danych ze starej witryny i zainstaluje WordPress wraz z Twoimi motywami i wtyczkami. Ten proces może zająć trochę czasu w zależności od wielkości witryny. Po zakończeniu instalacji wtyczka wyświetli stronę aktualizacji, na której musisz zaktualizować swoje adresy URL. Duplikator spróbuje odgadnąć stare i nowe adresy URL samodzielnie, ale możesz również ręcznie wpisać adresy URL i kliknąć przycisk “Update”. Wtyczka podmieni wszystkie wystąpienia StaraDomena.pl na NowaDomena.pl.

 

Po zakończeniu całego procesu wtyczka Duplicator przypomni o konieczności podjęcia pewnych kroków po instalacji. Najpierw trzeba ponownie zapisać swoją strukturę permalinków w WordPressie. Zaloguj się do kokpitu nowej witryny używając tej samej nazwy użytkownika i hasła, co w starej witrynie. Przejdź do “Ustawienia” > “Bezpośrednie odnośniki” w kokpicie WordPress nowej witryny i po prostu kliknij przycisk Zapisz.

 

Następnie usuń pliki installer.php, installer-data.sql i installer-log.txt z katalogu głównego przy użyciu FTP.

 

Na koniec sprawdź nową witrynę pod kątem niedziałających linków, brakujących obrazów, wpisów raz podstron.

 

Tym samym udało Ci się zmienić domenę Twojej witryny WordPress, ale proces jeszcze nie został zakończony. Nadal musimy dodać odpowiednie przekierowania 301 i powiadomić wyszukiwarki, aby zachowały wszystkie twoje rankingi SEO.

 

Ustawienie stałego przekierowania 301 jest bardzo ważne zarówno dla SEO, jak i dla użytkownika, ponieważ umożliwia przekierowanie użytkowników i wyszukiwarek ze starej domeny do nowej. Innymi słowy, gdy ktoś znajdzie się na jednym ze starych postów lub stron, zostanie automatycznie przekierowany do nowej witryny.

 

Aby skonfigurować stałe przekierowanie 301, musisz połączyć się ze starą witryną za pomocą FTP i edytować plik .htaccess . Będzie znajdować się w tym samym katalogu, co folder wp-includes lub wp-admin. Otwórz plik .htaccess i wklej następujący kod na samej górze:

 

#Options +FollowSymLinks

RewriteEngine on

RewriteRule ^(.*)$ http://www.NowaDomena.pl/$1 [R=301,L]

 

W powyższym kodzie zastąp fragment “www.NowaDomena.pl” adresem swojej nowej domeny.

 

Gdy zastosujesz te zmiany, odwiedź swoją starą stronę. Powinna automatycznie przekierować Cię do Twojej nowej witryny. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to, że przekierowanie nie jest prawidłowo ustawione.

 

Gdy wszystko będzie już prawidłowo skonfigurowanie warto powiadomić Google o zmianie domeny. Możesz do tego użyć narzędzi Google dla webmasterów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top